Канонічний статус та церковно-правові засади діяльності УПЦ (Православної Церкви України)

ВД3 Канонічний статус та церковно-правові засади діяльності УПЦ (Православної Церкви України)

Обсяг: 3 кредити ЄКТС

Семестр: МІ, Рік: 2021-2022

Дні, Час, Місце: згідно розкладу

Інформація про викладача

Ім’я

Чокалюк Святослав Михайлович

Контакти

тел.: 050 950 50 22 e-mail: chsvt@ukr.net

Робоче місце

Кафедра церковно-практичних дисциплін (вул.Трьохсвятительська,8)

Години

15.00 - 16.00, середа

консультацій

 

Опис курсу

Цей курс призначений для того, щоб на основі теоретичного узагальнення і систематизації богословських, історичних, церковно-юридичних, культурологічних знань надати здобувачам теоретичні та практичні знання щодо канонічного статусу та церковно-правових засад діяльності УПЦ (Православної Церкви України), у тому числі звернувши особливу увагу на сучасні релігійні процеси в країні.

У результаті вивчення навчальної дисципліни аспіранти будуть:

-    вміти аналізувати генезис, історію становлення і зміст канонічного статусу та церковно-правових засад УПЦ (Православної Церкви України);

-    вміти застосувати знання канонічного права у практичній релігієзнавчій, освітньо-виховній та культурній діяльності;

-    вміти застосовувати набуті теоретичні знання для аналізу та синтезу церковно-юридичної проблематики;

-    вміти тлумачити та застосовувати з виховною і просвітницькою метою знання про зміст та сутнісне наповнення церковного права;

-    знати церковно-юридичну термінологію щодо канонічно-релігійної проблематики та проводити демаркацію предметного поля дисципліни.

Мета навчання

Після успішного закінчення курсу аспіранти будуть здатні:

-    до абстрактного й критичного мислення, аналізу та синтезу, спрямованих на формування системного наукового світогляду і генерування нових та складних ідей;

-    дотримуватися етичних норм та професійної етики при проведенні наукових досліджень, презентації їх результатів, а також дотримуватися загальнолюдських цінностей та ставитися із повагою до національних та культурних традицій;

-    вести наукові дискусії, обґрунтовувати, захищати й відстоювати погляди й позиції православного богослів’я;

-    діяти відповідно до церковно-правових норм;

-    характеризувати основні богословські процеси та події усіх континентів та їх взаємозв’язок, інтерпретувати сучасні дискусійні теми співіснування різних конфесій в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу.

Форми і методи навчання Курс буде викладений у формі лекцій (30 год.) та практичних занять (30 год.), організації самостійної роботи студентів в бібліотеках та комп’ютерних мережах (30 год.). Викладач використовуватиме проблемні та інтерактивні методи навчання, консультації, метод проблемного викладання з використанням елементів пояснювально-ілюстративного та частково-пошукового (евристичного) методів; метод навчальної дискусії; метод кейс-стаді; методи моделювання, дослідницький та інші методи.

Організація навчання

Обсяг

Тема

Частини (семестри)

30

Боротьба Української Православної Церкви за автокефалію. Томос про автокефалію Польської Православної Церкви та його критичний аналіз. Рух за канонічне визнання автокефального статусу Української Церкви.

Частина І (І-ІІ семестр)

30

Канонічні та історичні аргументи права на автокефалію Української Церкви. Обгрунтування Українською Церквою права Вселенської Церкви надати автокефалію Київській Митрополії.

 

Оцінка

Підсумкова оцінка курсу буде обчислюватися з використанням таких складових:

Бали

Результат навчання, що оцінюється

10

Доповідь: «Відродження автокефального руху в часи Другої Світової війни»

20

Заняття-конференція: «Рух за канонічне визнання автокефального статусу Української Церкви»

15

Мультимедійна презентація: «Київська Митрополія - канонічна територія Вселенського Патріархату», відповіді на семінарі

15

Дискусія: «Об’єднавчий Собор 2018»

10

Доповідь-презентація «Апологія автокефалії Української Церкви»

30

Підсумковий контроль

100

Разом

Політика курсу

Відвідування та / або участь є важливим компонентом вашого курсу. Проте, якщо Ви бажаєте навчатися дистанційно - можна узгодити графік навчання на основі навчальної платформи Google-клас, Zoom, Google тее1,тощо.

Дедлайн. Крайньою межею здачі завдань є три дні до заліку/іспиту. Після цієї дати завдання не приймаються.

Переоцінка завдань можлива протягом тижня після отримання оцінки на основі заяви на ім'я завідувача кафедри у письмовій формі. Після отримання заяви, завідувач кафедри протягом тижня створить комісію з переоцінки, яка після проведення аналізу роботи студента повідомить його про своє рішення.

Перескладання роботи студентів можлива протягом тижня після отримання оцінки на основі заяви у письмовій формі.

Академічна доброчесність та плагіат. Якщо ви 1) використовуєте чужі фрази, абзаци чи ідеї

2

своїми словами іншої людини і 2) не вкажете посилання, то ви зробили плагіат певної людини. Є два способи переконатися, що ви не плагіюєте: 1) презентувати власні ідеї та 2) коли ви представляєте чужі ідеї чи фрази, надаючи посилання. Плагіат - серйозна проблема в сучасного світу, тому я активно перевірятиму вашу роботу, щоб переконатися, що ви не запозичували текст та чужі ідеї. Якщо буде виявлено, що ви зробили плагіат у завданні, воно не буде зараховане, а це буде повідомлятися декану та куратору.При виконанні спільних завдань, потрібно зазначати внесок кожного учасника.

Мобільні пристрої на заняттях використовуються тільки з дозволу викладача. Використання під час занять мобільних пристроїв з позанавчальною метою карається попередженням чи видаленням студента з аудиторії.

Поведінка в аудиторії. Перед початком та після завершення аудиторних занять читаються, відповідно, молитви «Царю Небесний...» та «Достойно є...» (чи передбачені уставом тропарі та задостойники 12-тих свят).

Інформаційні ресурси

1.    Біблія. Книги Священного Писання Старого та Нового Завіту в українському перекладі з паралельними місцями та додатками. - К.: Видання Київської Патріархії Української Православної Церкви Київського Патріархату, 2004. - 1416 с.

2.    Біблія Або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту. Із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена. [переклад професора І. Огієнко]. - К. :

УБТ, 2015. - 1365 с.

3.    Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов. Перше видання. УБТ, К., 2020 - 1169 с.

4.    Арцишевський Р. А. Духовне осягнення дійсності : [монографія] / Р. А. Арцишевський. - Луцьк: ПФ "Смарагд", 2011. - 272 с.

5.    Бурмило І. (протоієрей). Історія Церкви /1. Бурмило. - Чернівці : Книги - XXI, 2007. - 424 с.

6.    Власовський І. Нарис історії Української Православної Церкви. Репринтне видання у 4-х томах /І. Власовський. - Нью-Йорк., 1995. - Т. 1. -294 с.

7.    Загальна теорія держави і права : [підручник] / За ред. М. В. Цвіка, О. В. Петришина. - X.:

Право, 2009. - 584 с.

8.    Канонічне право : [навч. посібник] / укл. свяш. М. Лагодим. - Чернівці : Вид-во Чернівецького нац. ун-ту; 2010. - 400 с.

9.    Книга правил святих Апостолів, Вселенських помісних соборів і святих отців. - К.: Преса України, 2008. - 368 с.

10.    . Лотоцький О. Автокефалія : Репритне видання у 2-х томах. Т. 1. Засади автокефалії / О. Лотоцький. - К., 1999. - 208 с.

11.    . Міма L В. Релігійні норми та їх місце в системі соціально-правового регулювання суспільних відносин // Дисертація на здобуття наук, ступеня канд. юрид. наук /1. В. Міма. - К, 2008.

12.    . Місевич С. В. Джерела канонічного права (теоретико-правовий аналіз) // Дисертація на здобуття наукового ступеня кандид. юрид. наук / С. В. Місевич. - Чернівці. -2005. - 190 с

13.    . Цыпин В. А. Церковное право : 2-е изд. / В. А.    Цыпин. - М.: Изд-во МФТИ, 1996.-442 с.

14.    . Юридична енциклопедія : В 6 т. / Редкол.:    Ю. С. Шемшученко    (голова    редкол.) та ін. -    К.:    "Укр.

енцикл." ; Т. 1 : А-Г. - 1998. - 672 с.

15.    . Юридична енциклопедія : В 6 т. / Редкол.:    Ю.    С. Шемшученко    (голова    редкол.) та ін. -    К.:    "Укр.

енцикл."; Т. 2 : Д-Й. - 1999. - 744 с.

16.    . Юридична енциклопедія : В 6 т. / Редкол.:    Ю. С. Шемшученко    (голова    редкол.) та ін. -    К.:    "Укр.

енцикл." ; Т. З : К-М. - 2001. - 792 с.

17.    . Юридична енциклопедія : В 6 т. / Редкол.:    Ю.    С. Шемшученко    (голова    редкол.) та ін. -    К.:    "Укр.

енцикл." ; Т. 4 : Н-П. - 2002. - 720 с.

18.    . Юридична енциклопедія : В 6 т. / Редкол.:    Ю. С. Шемшученко    (голова    редкол.) та ін. -    К.:    "Укр.

енцикл."; Т. 5 : П-С. - 2003. - 736 с.

19.    . Якобчук Л. Біблійні принципи життя і служіння / Л. Якобчук -Острог: Вид-во Нац. ун-ту "Острозька академія", 2008. - 586 с.

20.    . Канонічне право [текст]: [підручник] / за ред. В. І. Лубського. - К.: "Центр учбової літератури", 2012. - 572 с.

21.    . Церковне право (із записів Митрополита Іларіона) / за ред. прот. С. Ярмуся. - Канада - Вінніпег : Українська Православна Церква в Канаді, 1990.-150 с.

Теги