ВД8 Новітні та нетрадиційні культи і секти
Обсяг: 2 кредити ЄКТС Семестр: ІІІ, Рік: 2021-2022 Дні, Час, Місце: згідно розкладу
Інформація про викладача Ім’я Москалюк Костянтин Олександрович |
|
Контакти |
тел.: 097-911-05-10 |
|
e-mail: kpba@ukr.net |
Робоче місце |
Кафедра Богослів’я (вул.Трьохсвятительська,8) |
Години |
Щовівторка і щоп’ятниці: 14.30-15.30 |
консультацій |
|
Опис курсу
Цей курс призначений сформувати в аспірантів знання і розуміння історії і теорій походження новітніх та нетрадиційних сект і культів у нашій державі та світі, а також осмислення результатів їх негативного впливу на свідомість українського народу й основних засад віровчення, а також культової та позакультової практики.
У результаті вивчення навчальної дисципліни аспіранти будуть:
- аналізувати вплив культурно-історичних та соціальних факторів на формування релігійних течій;
- застосовувати теоретичні знання для аналізу діяльності релігійних рухів в Україні та світі;
- аналізувати підходи та концепції виникнення релігійних сект та культів;
- обґрунтовувати свою світоглядну позицію, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
- використовувати богословські та релігієзнавчі терміни та поняття під час усних відповідей на семінарських заняттях, складати термінологічні словники, застосовувати філософські терміни;
- здійснювати самостійний пошук інформації з використанням різноманітних ресурсів, критично аналізувати та використовувати інформацію з різних історичних джерел.
Мета навчання
Після успішного закінчення курсу аспіранти будуть здатні:
- до абстрактного мислення, аналізу та синтезу;
- критично осмислювати історичні надбання та новітні досягнення у галузі богослов’я та релігієзнавства, розв’язувати сучасні проблеми у професійній сфері діяльності
- надавати експертно-аналітичну оцінку та прогнозувати потенційні можливості використання релігії з метою деструктивного впливу на свідомість і психіку людей, розпізнавати найбільш поширені маніпуляційні стратегії
Курс буде викладений у формі лекцій (15 год.) та практичних занять (15 год.), організації самостійної роботи студентів в бібліотеках та комп’ютерних мережах (30 год.). Викладач
використовуватиме проблемні та інтерактивні методи навчання, консультації, метод проблемного викладання з використанням елементів пояснювально-ілюстративного та частково-пошукового (евристичного) методів; метод навчальної дискусії; метод кейс-стаді; методи моделювання, дослідницький та інші методи.
Обсяг |
Тема |
Частини (семестри) |
|
30 |
Класифікаційна характеристика і характерні ознаки новітніх і нетрадиційних сект і культів |
|
|
30 |
Локальні релігійні об’єднання: християнські культи східного типу, синкретичні сатанинські секти |
групи, культи, |
Частина І (ІІІ семестр) |
Підсумкова оцінка курсу буде обчислюватися з використанням таких складових:
Результат навчання, що оцінюється
Бали
Наукове дослідження «Історія, структура, функції та специфіка новітніх і нетрадиційних культів і сект: причинно-наслідкові зв’язки»
15
Доповіді: «Класифікація та характерні ознаки сатанізму», «Історіографія досліджень сатанізму» (або, на розсуд аспіранта, доповідь про інші локальні релігійні об’єднання на території нашої держави)
20
Презентація «Вітчизняна практика попередження і припинення протиправної діяльності представників неокультів»
10
Дискусія: «Технології маніпуляції свідомістю у тоталітарних неокультах: застосування технік контролю за поведінкою, інформацією, думками (свідомістю) та почуттями (емоціями) адептів»
15
Відповіді та доповнення на практичних заняттях
10
Підсумковий контроль знань
30
100 Разом
Відвідування та / або участь є важливим компонентом вашого курсу. Проте, якщо Ви бажаєте навчатися дистанційно - можна узгодити графік навчання на основі навчальної платформи Google-клас.
Дедлайн. Крайньою межею здачі завдань є три дні до заліку/іспиту. Після цієї дати завдання не приймаються.
Переоцінка завдань можлива протягом тижня після отримання оцінки на основі заяви на ім'я завідувача кафедри у письмовій формі. Після отримання заяви, завідувач кафедри протягом тижня створить комісію з переоцінки, яка після проведення аналізу роботи студента повідомить його про своє рішення.
Перескладання роботи студентів можлива протягом тижня після отримання оцінки на основі заяви у письмовій формі.
Академічна доброчесність та плагіат. Якщо ви 1) використовуєте чужі фрази, абзаци чи ідеї своїми словами іншої людини і 2) не вкажете посилання, то ви зробили плагіат певної людини. Є два способи переконатися, що ви не плагіюєте: 1) презентувати власні ідеї та 2) коли ви представляєте чужі ідеї чи фрази, надаючи посилання. Плагіат - серйозна проблема в сучасного світу, тому я активно перевірятиму вашу роботу, щоб переконатися, що ви не запозичували текст та чужі ідеї. Якщо буде виявлено, що ви зробили плагіат у завданні, воно не буде зараховане, а це буде повідомлятися декану та куратору.При виконанні спільних завдань, потрібно зазначати внесок кожного учасника.
Мобільні пристрої на заняттях використовуються тільки з дозволу викладача. Використання під час занять мобільних пристроїв з позанавчальною метою карається попередженням чи видаленням студента з аудиторії.
Поведінка в аудиторії. Перед початком та після завершення аудиторних занять читаються, відповідно, молитви «Царю Небесний...» та «Достойно є...» (чи передбачені уставом тропарі та задостойники 12-тих свят).
1. Гуревич П. С. Нетрадиционные религии на Западе и восточ- ные религиозные культы / Павел Семенович Гуревич. - М. : Мысль, 1985. - 395 с.
2. Дворкин А. Л. Сектоведение. Тоталитарные секты. Опыт систематического исследования / Александр Леонидович Дворкин. - [3-е изд., перераб. и доп.]. - Нижний Новгород : Изд-во Братства во имя св. кн. Александра Невского, 2003. - 813 с.
3. Деструктивные психотехники. Технологии изменения сознания в деструктивных культах / [пер. с англ. и ред. И. А. Митрофа- нова]. - СПб. : Экслибрис, 2002. - 224 с.
4. Доценко Е. Л. Психология манипуляции : феномены, механизмы и защита / Доценко Евгений Леонидович. - М. : Речь, 2003. - 304 с.
5. Исцеление от культов : Помощь жертвам психологического и духовного насилия / [под ред. Майкла Д. Лангоуни ; пер. с англ. Е. Н. Волков, И. Н. Волкова]. - Нижний Новгород : Изд-во Нижегородского госуниверситета им. Н. И. Лобачевского, 1996. - 282 с.
6. Колодний А. М. Релігійна духовність українців : вияви, постаті, стан / А. М. Колодний, Л. О. Филипович. - Львів : Логос, 1996. - 182 с.
7. Кураев А. В. Уроки сектоведения / Андрей Вячеславович Кураев (диакон). - СПб : Формика, 2002. -546.
8. Кураев А. В. Кто послал Блаватскую? Теософия, Рерихи и Православие / Андрей Вячеславович Кураев (диакон). - Краснодар : Советская Кубань, 2000. - 399 с.
9. Нетрадиційні релігійні та містичні культи України : навчальний посібник / [В. М. Петрик, С. В.
Сьомін, В. В. Остроухов, та ін.] ; за заг. ред. В. Остроухова]. - К. : КНЛУ, 2003. - 336 с.
10. Ничипоров Б. В. Введение в христианскую психологию. Размышления священника-психолога:
[учеб. пособие] / Борис Владимирович Ничипоров. - М.: Школа-Пресс, 1994. - 192 с.
11. Нові релігії України / [редкол. : А. М. Колодний (голова) та ін.]. - К. : УАР. - Т. 8. - 2010. - 828 с. -
(Наукове видання). - (Історія релігії в Україні: у 10-ти т.).
12. Предко О. І. Психологія релігії : [підручник] / Олена Іллівна Предко. - К. : Академвидав, 2008. - 344 с.
13. Релігієзнавство : [підруч. для студ. вищ. навч. закл.] / В. І. Лубський, Т. Г. Горбаченко, М. В.
Лубська, А. І. Яковенко. - К. : Центр учбової літератури, 2010. - 448 с.
14. Релігіявдуховномужиттіукраїнськогонароду/[А.М.Колодний, Б. О. Лобовик, Л. О. Филипович та ін.]. -К. : Наукова думка, 1994. - 412 с.
15. Карелин (Архімандрит Рафаїл). Церков и мир на пороге апокалипсиса. - М., 1999. - 380 с.
16. Сучасні секти. Тоталітарні культи. Деструктивні релігійні організації. - Львів: Вид-во Львівської єпархії Укр. Правосл. Церкви, 1997. - 220 с.